Menu Close

Ar tymai – tik lengva vaikiška liga?

Tam tikros užkrečiamosios ligos, tarp jų ir tymai, jau seniai buvo užmirštos ne tik Europoje, bet ir Lietuvoje. Visgi reikėtų atsiminti, kad bet kuri liga, kurios išvengiama skiepijant, gali bet kada išplisti Europos regione, nes visos šios ligos tebecirkuliuoja šiame ir kituose pasaulio regionuose. Tymų infekcija mūsų atmintyje likusi kaip nesunkiai persergama vaikiška liga, tačiau ar tikrai taip yra?

Tymai – viena labiausiai užkrečiamų ir greičiausiai plintančių ligų. Didžiausią riziką tymai kelia nesirgusiems, neskiepytiems ar nepilnai skiepytiems kūdikiams, nėščiosioms ir lėtinėmis ligomis sergantiems žmonėms.

Tymus sukelia virusas, kuris yra labai lakus ir kuriam žmonės yra labai imlūs. Tymais gali užsikrėsti iki 95 proc. žmonių, jei jie nepaskiepyti, paskiepyti nepakankamai kartų arba nėra sirgę šia liga. Be to, iš visų vakcinomis valdomų ligų dažniausi vaikų mirties atvejai yra būtent nuo tymų. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, iki pradedant skiepyti žmones tymų vakcina, dėl tymų infekcijos kasmet mirdavo apie 2,6 mln. žmonių.

Komplikacijos – itin sunkios

Tymų virusas labai laki infekcija, plintanti aerozoliniu ir oro lašeliniu keliu, taip pat per užterštus aplinkos daiktus. Pakanka 15 min. pabūti netoliese tymais sergančio žmogaus, kad užsikrėstų nesirgę, neskiepyti ar nepilnai paskiepyti kūdikiai, nėščiosios ir žmonės, turintys nepakankamą imunitetą. Užsikrėsti galima netgi būnant ne toje pačioje patalpoje – per vėdinimo angas. Sergantysis virusą platina 4–5 dienas iki bėrimo pradžios ir 4 dienas po jos.

Užsikrėtus tymais susergama per 7–18 dienų. Pradžioje prasideda karščiavimas, akių peršėjimas, sloga, kosulys, vėliau atsiranda būdingas odos bėrimas, neniežti. Bėrimas atsiranda 3–7 ligos dieną, prasideda veido srityje, už ausų, vėliau išplinta į kitas kūno vietas. Bėrimas išlieka 4–7 dienas.

Kadangi tymus sukelia virusas, specifinio gydymo nėra. Susirgus gydomi tik tam tikri simptomai, liga gali komplikuotis. Sergant tymais, organizmas nusilpsta ir yra imlus antrinei – bakterinei –infekcijai, galimos komplikacijos: plaučių, vidurinės ausies, smegenų ar smegenų dangalų (meningitas, encefalitas), širdies, kepenų, inkstų uždegimai ir kt., galimi mirties atvejai

Sergamumas tymais atsinaujino

 Visuomenės sveikatos centro specialistai primena, kad vienintelė efektyvi priemonė, galinti suvaldyti tymus, – profilaktinis skiepijimas. Lietuvoje nuo tymų pradėta skiepyti 1964 m. Įskiepijus dvi tymų vakcinos dozes (skiepijami 15–16,5 mėn. ir 6–7 m. vaikai), pasiekiama patikima ilgalaikė apsauga.

Sergamumas tymais atsinaujino – 2013 m. kilo tymų protrūkis. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, per vienuolika 2015 m. mėnesių Lietuvoje jau diagnozuotas 51 tymų atvejis. Skiepydamiesi apsaugome ir save, ir visą visuomenę

Norint suvaldyti tymus, pagal PSO rekomendacijas turi būti paskiepyta ne mažiau kaip 95 proc. visuomenės narių. Taip susidaro kolektyvinis imunitetas ir apsaugomi žmonės, kurie negali būti skiepijami dėl sveikatos būklės. Visgi reikėtų turėti omenyje, kad sergamumas tymais buvo išnykęs būtent dėl skiepų. Antivakcininis judėjimas pirmiausia atsirado Europoje prieš 6–7 metus, susivienijus panašių pažiūrų asmenims, priklausantiems tam tikroms religinėms organizacijoms. Vakcinų atsisakymo banga pasiekė ir Lietuvą, todėl atsiranda vis daugiau žmonių, nesiskiepijančių ir neskiepijančių savo vaikų nuo užkrečiamųjų ligų. Specialistai įspėja, kad tokiu atveju iškyla rizika virusui vėl paplisti visuomenėje.

Be to, specialistai įspėja, kad vaikai nuo tymų, raudonukės ir epideminio parotito skiepijami viena vakcina. Tad nepaskiepijus vaikas gali susirgti visomis trimis ligomis, o ne viena iš jų, kaip gali tikėtis tėvai.

Jeigu nesate tikri, ar buvote paskiepytas tymų, raudonukės, parotito vakcina, galima kreiptis į savo gydymo įstaigą ir pasiskiepyti šia vakcina vieną kartą. Taip pat galima paprašyti siuntimo atlikti kraujo tyrimą. Atminkite – skiepydamiesi nuo šios pavojingos užkrečiamosios ligos apsaugome ne tik save, bet ir visą visuomenę.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Dalia Kinčiuvienė

Skip to content