Menu Close

Kaip kalbėtis su vaikais ir sumažinti neigiamą žinių poveikį vaikams

Šiuo metu vaikai mato ir girdi labai daug skelbiamos informacijos apie krizinę situaciją dėl Corona viruso paplitimo visame pasaulyje ir mūsų šalyje, o tai gali neigiamai paveikti vaikų savijautą, ko pasekoje vaikai gali nerimauti ir patirti daugiau streso bei įvairių baimių.

Kaip teigia psichologės I. Polikevičiūtė ir D. Karkockienė, ilgalaikis nuolatinis susidūrimas su tokia gausia informacija gali tapti priežastimi baimių, atsiribojimo ir mažesnio jautrumo, taip pat gali paskatinti kai kurių vaikų agresyvumą bei smurtinį elgesį.

Mes, suaugusieji, galime padėti sumažinti neigiamą žinių efektą ir poveikį vaikams:

  • Stebėkime ir spręskime, kiek laiko ir kokias žinias vaikais ir/ar paauglys gali žiūrėti pagal savo amžių, brandumą, jautrumą, išsivystymo lygį ir pažeidžiamumą.
  • Kartu su vaikais ir paaugliais žiūrėkime ir aptarkime ką matėme ir girdėjome.
  • Paklauskime vaiko, ką jis ar ji girdėjo ir kokie klausimai kilo.
  • Jei manome, kad žinios gali vaiką sunerimti ar nuliūdinti, skirkime pakankamą laiką ramioje vietoje pasikalbėti su vaiku apie tai.
  • Svarbu būti sąžiningiems, nepanikuoti, bet rodyti pavyzdį, kaip išlikti ramiems net ir tokiomis aplinkybėmis, kokios yra šiandien bei tinkamai, pagal vaikų amžių, padėti suprasti, kas vyksta šalia mūsų.
  • Išvardykime, kokios prevencinės priemonės padės apsisaugoti ir apsaugoti kitus.
  • Vaikai jausis saugiau, žinodami ko gali tikėtis artimiausioje ateityje. Sutarkime, jog vos tik vaikui kyla naujas klausimas – jis drąsiai gali kreiptis į jus.

Pokalbis padeda sumažinti neigiamą žinių poveikį, aptarti svarbias vertybes ir padėti vaikams pasijausti saugiau. Tačiau jei jaučiate nerimą patys, kyla klausimų ar pastebite, jog vaikas ir/ar paauglys jaučia nuolatinį baimingumą, miego problemas ar patiria kitus sunkumus, maloniai prašome kreiptis pagalbos, kuri teikiama individualiai nuotoliniu būdu jums patogiu būdu (telefonu, elektroniniu paštu, Skype, Viber ar Messenger programomis). Garantuojamas konfidencialumas.

 

Psichologė Rima Gruožaitė-Serepinienė tel. 8 60632778

El. p.  rgruozaite@gmail.com

 

Daug naudingos informacijos skelbiama Kretingos rajono švietimo centro pedagoginės psichologinės pagalbos skyriaus Facebook paskyroje https://www.facebook.com/pppagalba.

Kitos psichologinę pagalbą teikiančios linijos (nemokamos):
– Vaikų linija: 116 111
– Jaunimo linija: 8 800 28888
– Tėvų linija: 8 800 90012
– Vilties linija: 116 123
– Pagalbos moterims linija: 8 800 66366

Informacija apie koronavirusą: 1808

Skip to content