Šiandien vaikams sunku įsivaizduoti ilgą rugio grūdo kelią nuo pirmo susilietimo su Motule Žeme iki gardaus ir kvepiančio kąsnio ant kasdienio mūsų stalo. Šiuolaikinių vaikų supratimas apie duonos kelią dažniausiai baigiasi artimiausioje aplinkoje – parduotuvėje.
“Drugelių” grupės vaikai, kartu su auklėtojomis, visą savaitę kalbėjo apie ilgą duonelės kelią.
Dalinosi įspūdžiais po kūrinėlių skaitymo, animacinių filmukų peržiūros, aiškinosi, lygino ir pasakojo, bandė sudėlioti iš paveikslėlių ilgą rugio kelią nuo grūdo iki duonos, įsidėmėjo darbų seką, įsiminė kai kurių įrankių pavadinimus, jų paskirtį, vaizdingus posakius apie duoną, pamokymus, draudimus.
Kad vaikams būtų lengviau suprasti ir pajausti mūsų senolių gyvenimą, apsilankėme Kretingos muziejaus Tradicinių amatų centre. Susipažinome su duonos svarba lietuvio buityje ir papročiuose, kepimo tradicijomis. Mokėmės kaip paruošti tešlą, patys formavome duonos kepaliukus ir išsikepėme juos duonkepėje.
O kol duona kepė, etnografinėje ekspozicijoje susipažinome su senaisiais žemės įdirbimo įrankiais, duonai kepti naudotais rakandais, bandėme sutrinti grūdus trintuvėje. . Pagal parinktas užduotis vaikai dalyvavo klausimų-atsakymų viktorinoje, atpažino, išbandė darbo įrankius, kurie senovėje buvo naudojami dirbant laukus, kepant duoną.
Visų šių renginių tikslas – atkreipti vaikų dėmesį į tai, koks sunkus ir ilgas duonutės kelias nuo rugio grūdo iki duonos riekelės, ugdyti jų pagarbą ir meilę duonai.
Grupės auklėtojos Renata ir Roma