Kasmet žiemą sparčiai išauga sergamumas gripu ir peršalimo ligomis. Gripas – viena iš užkrečiamiausių ligų. Pasijutę prastai, nenumokite ranka „tai tik peršalimas“, kadangi tiek peršalimo, tiek gripo simptomai gali būti panašūs:
· Karščiavimas
· Sausas kosulys
· Gerklės skausmas
· Sloga (arba užgulta nosis
· Bendras organizmo negalavimas
· Galvos skausmas
· Raumenų skausmas
· Šaltkrėtis
· Nuovargis
Labai svarbu, kad kuo anksčiau susirgęs asmuo gautų gydymą, kurį paskyrė gydytojas, įvertins paciento būklę.
Kasdieniniai veiksmai, kurie padės užkirsti kelią mikroorganizmų plitimui:
· Kosint ar čiaudint, būtina užsidengti burną ar nosį su nosine (geriau vienkartine), nusisukti. Jei nosinės nėra – kosėti ar čiaudėti į drabužius (į alkūnės linkį, skverną). Nosiai valyti naudoti vienkartines nosines, jas panaudojus išmesti į šiukšlių dėžę ir nedelsiant nusiplauti rankas.
· Plauti rankas kuo dažniau. Plauti rankas prieš valgį. Jei nėra galimybės nusiplauti rankų, patartina naudoti rankų antiseptiką. Darbovietėse ir ugdymo įstaigose turi būti sudarytos sąlygos gerai rankų higienai – turėtų būti muilo ir popierinių rankšluosčių.
· Vengti liesti durų rankenas, turėklus ir kitus daiktus. Vengti kontakto su daiktais, kuriais keičiamasi (pinigais, bilietais ir kt.), neliesti rankomis savo nosies ar burnos, netrinti akių.
· Kuo dažniau vėdinti bei drėgnuoju būdu valyti patalpas.
· Didžiausią galimybę užsikrėsti gripu turi žmonės, esantys iki 1 metro atstumu nuo sergančio gripu asmens. Todėl reikia kiek įmanoma stengtis laikytis didesnio nei 1 m atstumo vieni nuo kitų. Naudokite medicinines kaukes.
· Asmenims, kuriems pasireiškė gripo simptomai, rekomenduojama kreiptis į gydytoją dėl gydymo paskyrimo. Būti namuose ir iki gripo simptomų pabaigos, daug gulėti. Vartoti daug skysčių, vengti alkoholio, kofeino, nerūkyti.
· Veiksmingiausia gripo kontrolės priemonė – vakcinacija. Tuo reiktų pasirūpinti iš anksto, prieš gripo sezono pradžią. Norintys pasiskiepyti turėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją.
Nemokama gripo vakcina skirta rizikos grupėms: 65 m. ir vyresniems asmenims; asmenims, sergantiems lėtinėmis (širdies kraujagyslių, plaučių ligomis, bronchine astma, metabolinėmis, inkstų ligomis, cukriniu diabetu, asmenims, kuriems yra imunodeficitinė būklė) ligomis; dirbantiems medicinos įstaigose; asmenims, gyvenantiems socialinėse globos ir slaugos įstaigose; nėščiosioms.
BŪKITE SVEIKI, NESIRKITE!