1. Likti namie, jei jaučiami simptomai (pakilusi temperatūra, kosulys, dusulys) skambinti savo šeimos gydytojui arba trumpuoju numeriu 1808!
  2. Kosėjimo, etiketas: kosint, čiaudint burną bei nosį užsidengti servetėle, po to servetėlę išmesti į uždarą šiukšlių dėžę su automatiniu dangčio pakėlimu. Jei neturite servetėlės, tai kosėjant ar čiaudint uždenkite burną alkūne, o ne savo rankomis. Todėl vaikus reikia mokyti kosulio, čiaudulio etiketo, turi būti vienkartinių servetėlių atsargos.
  3. Rankų higiena: dažnai plauti rankas su tekančiu vandeniu ir muilu mažiausiai 20 sek, ypač pasinaudojus tualetu, prieš valgį, išsišnypštus nosį, pakosėjus ar nusičiaudėjus, grįžus iš lauko, turėjus kontaktą su naminiu gyvūnų.
  4. Nuolatinė aplinkos priežiūra. Dažnai liečiamų paviršių nuolatinis valymas (2-3 kartus per dieną). Nepakanka vien grindų, baldų paviršiaus valymo. Atkreiptinas dėmesys į durų rankenas, tualeto nuleidimo bakelio rankenas, žaislus. Valymui pakanka vandens ir įprastinių valymo priemonių. Rekomenduojama naudoti vienkartines šluostes, kurias po panaudojimo išmesti į uždarą atliekų talpą. Jei naudojamos daugkartinės paviršių valymo šluostės, jas plauti automatinėse skalbimo mašinose, dezinfekuojant karščiu.
  5. Jei nėra šalia muilo ir vandens, tada naudoti alkoholinį rankų dezinfektantą.

Alkoholiniai rankų dezinfektantai mažiems vaikams nerekomenduotini dėl šių priežasčių:

Sąlyčio  trukmė su oda turi būti ne mažiau 15 -20 s. Alkoholis per odą gali prasiskverbti į kraują, o minėti dezinfektantai nėra gaminti specialiai vaikams, jų poveikis vaikų sveikatai nėra vertintas. Vaikai rankomis mėgsta liesti veidą, kišti pirštus į burną, todėl atsiranda grėsmė  cheminei medžiagai patekti į vaiko organizmą ne tik per odą, bet ir per burną.

Teisingai plaunant rankas vandeniu ir muilu, mechaniškai pašalinama 95 % mikroorganizmų.

 

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė  Dalia Kinčiuvienė