Menu Close

PAVOJAI, KYLANTYS VAIKAMS VASARĄ

Vasara – malonus laikas, tačiau reikėtų žinoti, kad tyko ir pavojų, kuriems reiktų būti pasiruošus.

Nukritus ar nusibrozdinus

 Vaikas negali užaugti kaip gėlė kampe, tad jis juda, bėgioja ir nenuostabu, kad kartais susižeidžia: nukrenta nuo dviračio, paspirtuko, pargriūna bėgdamas, žaisdamas su kamuoliu ir pan. Jei žaizda nedidelė, užtenka ją nuplauti švariu vandeniu, papurkšti dezinfekuojamuoju skysčiu ir aprišti steriliu tvarsčiu. Atminkite, kad tvarstį reikia keisti kasdien, kol žaizda užgis. Jei labai skauda, galūnė ištino, sunku ją judinti, reikia įtvirtinti, bintuoti prie stabilaus pagrindo, ir vaiką vežti į artimiausią gydymo įstaigą.

Nudegus saulėje

 Nereikia daryti nieko ypatingo, kad nudegtumėte saulėje. Tai dažniausiai pasitaikantis negalavimas vasarą , nes vaikai daug laiko praleidžia lauke žaisdami įvairius žaidimus, todėl net nepastebi, kiek laiko prabūna ant saulės. Stenkitės nebūti saulėje, ypač 10 – 15 val., kai ultravioletiniai spinduliai aktyviausi. Jei vaikas nudegė saulėje, rekomenduojama odą nuplauti vėsiu vandeniu ir dar drėgną patepti drėkinamuoju vaikišku kremu. Jei tą akimirką neturite nieko, kuo galėtumėte patepti ir sušvelninti nudegimą, tiks ir alyvuogių aliejus. Atminkite, kad tepti odą reikia vos tik kremas susigeria.

Perkaitus saulėje

 Ilgai būnant saulėje, gali ištikti saulės smūgis. Tuomet reikia vaiką paguldyti į pavėsį, duoti gerti vėsių, bet ne šaltų skysčių (geriausiai vandens). Labai gerai apšlakstyti odą vėsiu vandeniu ar apdengti į vandenį suvilgyti audiniu ar rankšluosčiu. Jei matote, kad vaiko savijauta negerėja, kreipkitės į artimiausią gydymo įstaigą.  Karštomis vasaros dienomis neleiskite vaikams gerti įvairių gazuotų limonadų, nes jie skatina skysčių pasišalinimą, geriausia gerti daug vandens. Vandens po truputį gerkite visą dieną nelaukdami, kol pradės kamuoti troškulys.Valgykite daugiau skystų ar lengvai pasisavinamų produktų, vaisių ir daržovių. Būtinai  dėvėti galvos apdangalą, rengtis šviesiais medvilniniais prakaitą sugeriančiais drabužiais, kuo mažiau būti tiesioginiuose saulės spinduliuose, ypač per patį vidurdienį.

Skęstant

 Kad prie vandens telkinių reikia elgtis atsargiai, pasakojama dažnai, tačiau nelaimingų atsitikimų vis pasitaiko. Jei vaikas pradėjo skęsti, jis turi būti iš vandens  ištrauktas kaip galima greičiau ir, jei įmanoma, kniūbsčias. Dar jam būnant vandenyje reikia daryti dirbtinį kvėpavimą. Ištraukus iš vandens svarbu apžiūrėti burną – išimti svetimkūnius ir toliau tęsti dirbtinį kvėpavimą. Jei nėra pulso, spausti apatinį krūtinkaulio trečdalį: 30 paspaudimų, 2 oro įpūtimai į plaučius. Kuo skubiau kviesti greitąją medicinos pagalbą, skambinant telefonu 112. Eidami maudytis gerai įsitikinkite, ar saugu: nėra akmenų, duobių, stiklų. Jokiais būdais vaikų nepalikite vienų be priežiūros prie vandens telkinio.

Įgėlus vabzdžiui

 Uodų,  bičių įkandimai vasaros metu gana dažni. Jei vaikas nealergiškas – įgėlimo vietą užtenka patepti tepalu, skirtu nuraminti odą po įkandimo. Jei vaikas jaučia skausmą, galima duoti ibuprofeno ar paracetamolio. Jei niežti, galima duoti vaistų nuo alergijos (beje, jų visada turėtų būti vasaros vaistinėlėje).Vis dažniau galima išgirsti, kad vaikas yra alergiškas įvairių vabzdžių, net uodų įkandimams: oda parausta, ištinsta, o tinstantis plotas vis didėja, vaiką gali pradėti pykinti, dusinti. Vykstant panašioms reakcijoms būtina nedelsti ir suleisti adrenalino (alergiškiems vaikams specialius injektorius be adatų išrašo gydytojas) ir kreiptis į gydymo įstaigą.

Kaip apsisaugoti nuo erkių?

Išvykai į mišką, į parką ar prie vandens telkinio rinkitės šviesius drabužius ilgomis rankovėmis – ant jų lengva pastebėti ropinėjančius parazitus. Kelnių klešnes sukiškite į batus ar kojines, užsagstykite apykaklę, galvą pridenkite kepure ar skarele. Naudokite erkes atbaidančias priemones, kurių galima įsigyti vaistinėse ir parduotuvėse. Pabuvoję gamtoje, būtinai rūpestingai apsižiūrėkite kūną, nusiprauskite po dušu. Pastebėję įsisiurbusią erkę, stenkitės kuo greičiau ją pašalinti. Suimkite erkę ties galvute, švelniais judinamaisiais judesiais ją pašalinkite ir kreipkitės į gydymo įstaigą.

Apsinuodijus maistu

 Apsinuodyti maistu vasarą kur kas didesnė tikimybė: dėl šilumos maistas greičiau genda, o vaikai, atbėgę iš lauko, neretai nenusiplauna rankų. Jei vaikas apsinuodijo ir labai gausiai vemia, viduriuoja, jam pakilo aukšta temperatūra, nedelsdami kreipkitės į gydytojus. Skysčių netekimas gali būti labai pavojingas vaiko sveikatai ar net gyvybei. Jei apsinuodijimas ne toks stiprus, duokite  gerti rehidracinių tirpalų (jų galima įsigyti kiekvienoje vaistinėje). Jei jų neturite, tiks ir negazuotas mineralinis vanduo ar arbatžolių arbatos pakaitomis. Patartina kurį laiką nevalgyti.

 

Visuomenės sveikatos specialistė     Dalia Kinčiuvienė

 

 

 

Skip to content